www.prinswilhelmgymnasiet.se


Vykort ha en skön sommar!
SOMMARLOV
Höstterminen startar 19/8
Eleverna i år 1 börjar 09.30


FÖLJ OSS PÅ INSTAGRAM

Len Nasri är PWs stipendiat till årets Linnédagar

PWs stipendiat för Linnédagarna i Jönköping den 2-5 september!

Len Nasri från Na2 har fått stipendium för att åka på Linnédagarna i Jönköping den 2-5 september!

Fyra intensiva dagar väntar med föreläsningar, studiebesök, exkursioner och andra aktiviteter. Det är 50 deltagare i årets Linnédagar i Jönköping med omnejd. Syftet med Linnédagarna är att ge gymnasieungdomar med intresse för biologi möjlighet att lära känna forskning inom biologi och ge stimulans för fortsatta studier.

Linnédagarna har arrangerats varje år sedan 1964. Platsen för Linnédagarna växlar mellan olika universitetsorter. Jönköping är årets centralort för Linnédagarna och det universitet som besöks i år är Linköpings Universitet.

Linnédagarna anordnas för gymnasieelever av Biologilärarnas Förening som är en ideell organisation med många av landets biologilärare. Det är Erik Dahlbergsgymnasiet som står för arrangemangen i år. Linnédagarna arrangeras med stöd av Lawskis fond.

Preliminärt program i korthet

Söndag 2 september
Ankomst till Jönköping ca kl 15.00
Inkvartering på Borghamns vandrarhem.
Kvällsaktiviteter på vandrarhemmet.

Måndag 3 september
Föreläsningar och laborationer vid Linköpings Universitet.
Kvällsaktivitet.

Tisdag 4 september
Heldag ute i naturen med Jönköpings kommuns ekobuss

Onsdag 5 september
Utcheckning och transport till Jönköping där vi besöker Erik Dahlbergsgymnasiet
Lunch
Hemresa från ca kl 14.00

- - -

Länkar:

Biologilärarna.se
https://biologilararna.se/linnedagarna-2018/

Lawskistiftelsen
http://www.lawskistiftelsen.se/

 

© 2017 Prins Wilhemgymnasiet. All Rights Reserved. Designed By JoomLead
Flens Kommun, Prins Wilhelmgymnasiet, 642 37 FLEN | Leveransadress: Violentorget 7 | Entréadress: Violentorget 5 | Telefon: 0157- 430 504 | E-post