Kalendarium Vårterminen 2022

Kalendariet uppdateras flera gånger under läsåret..

Hoppa direkt till aktuell vecka->>

Vårterminen 2022

 


Vecka 2


 

10/1 Måndag
Utvecklingsdag

09.00-15.00 Prövning

11/1 Tisdag
Utvecklingsdag

12/1 Onsdag
Elever läser enligt schema

13/1 Torsdag

14/1 Fredag

 


Vecka 3


 

17/1 Måndag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

18/1 Tisdag
09.50-11.10 Studieteknik SA21 NA21 sal 234

15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

19/1 Onsdag

20/1 Torsdag

21/1 Fredag
Berzeliusdagarna 2 NA20 elever

09.55-11.05 Studieteknik Lärling21 sal 211

 


Vecka 4


APL VO19

24/1 Måndag

25/1 Tisdag

26/1 Onsdag

27/1 Torsdag

28/1 Fredag

 


Vecka 5


APL VO19

Klassråd

31/1 Måndag

1/2 Tisdag
09.45-11.05 Studieteknik NASA21 sal 218

14.45-15.45 Gymnasieinformation IM och
IMS  (elever) - alla nationella program
Hörsalen biblioteket

2/2 Onsdag
13.00-16.00 Utvecklingsdag

3/2 Torsdag

4/2 Fredag
08.30-17.00 EHT utvecklingsdag

09.55-11.05 Studieteknik Lärling21 sal 211

 


Vecka 6


APL VO19

7/2 Måndag

8/2 Tisdag

9/2 Onsdag

10/2 Torsdag

11/2 Fredag

 


Vecka 7


APL VO19

Klassråd

14/2 Måndag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

15/2 Tisdag

16/2 Onsdag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

17/2 Torsdag

18/2 Fredag

 


Vecka 8


 

21/2 - 25/2 SPORTLOV

 


Vecka 9


 

28/2 Måndag

1/3 Tisdag

2/3 Onsdag

3/3 Torsdag

4/3 Fredag
Första utkast Rapport GY-arbete lämnas in, gäller NA SA

08.30-14.00 Prao åk9 på PW

 


Vecka 10


Ämnessamtal

7/3 Måndag

8/3 Tisdag

9/3 Onsdag

10/3 Torsdag

11/3 Fredag

 


Vecka 11


Ämnessamtal

14/3 Måndag
Pi-dagen

15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

15/3 Tisdag
Utvecklingsdag personal, elever lediga

16/3 Onsdag
Utvecklingsdag personal, elever lediga

17/3 Torsdag

18/3 Fredag
08.30-14.00 Prao åk9 på PW

 


Vecka 12


 Klassråd

Ämnessamtal

21/3 Måndag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

22/3 Tisdag
09.00- NP SVE/SVA del B (åk9) 45-60 min + 140 min

23/3 Onsdag

24/3 Torsdag
09.00- NP SVE/SVA del C (åk9) 200 min

25/3 Fredag
08.30-14.00 Prao åk9 på PW

 


Vecka 13


Ämnessamtal

28/3 Måndag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

29/3 Tisdag

30/3 Onsdag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

31/3 Torsdag
Matematikbiennalen Växjö

1/4 Fredag
08.30-14.00 Prao åk9 på PW

Andra utkast Rapport GY-arbete lämnas in, gäller NA SA

 


Vecka 14


 

4/4 Måndag

5/4 Tisdag

6/4 Onsdag

7/4 Torsdag

8/4 Fredag

 


Vecka 15


 

11/4 - 17/4 PÅSKLOV

 


Vecka 16


 

18/4 Måndag

19/4 Tisdag
Lärling19 Redovisar GY-arbete för Lärling20

20/4 Onsdag

21/4 Torsdag

22/4 Fredag
Utvecklingssamtalsdag - schemabrytande

 


Vecka 17


 

25/4 Måndag
Utvecklingssamtalsdag - schemabrytande

15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

26/4 Tisdag
09.00- NP Engelska (åk9) del B 90min+50 min

27/4 Onsdag
09.00- NP SVE/SVA 1, del B. SVE 120 min/SVA180 min

15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

28/4 Torsdag
09.00- NP Engelska (åk9) del C 80min

29/4 Fredag
Resposseinarium GY-arbete, gäller NA SA

GY-arb för Lärling och VO klart. Lämnas in
för arkivering.

09.00- NP SVE/SVA 1, del C. 180 min

 


Vecka 18


 

2/5 Måndag
Prövning-blankett (juni och aug.) ska vara inlämnad

09.00- NP SVA/SVA 3, del A. 240 min

3/5 Tisdag

4/5 Onsdag
09.00- NP Eng 5 del C. 80 min (Yrkes)

5/5 Torsdag

6/5 Fredag
09.00 - NP Eng 6 del C. 100 min. (Lärling 20 (elever som har det som IV), NA20, SA20)

 


Vecka 19


Klassråd

9/5 Måndag
13.30-15.30 Inför Student. Hörsalen.

10/5 Tisdag
09.00- NP Eng 5 del B. 90 + 50 min (Lärling21)

11/5 Onsdag
09.00- NP MA (åk9) del B+C 50+50 min

SA19 EK19 (Ingela) till Mälardalenshögskola - Högskoleinfo.

15.00-15.45 Ministerbesök Max Elger, finsansmarknadsminister. Finns vid Amfiteatern.

12/5 Torsdag
09.00- NP Eng 6 del B. 90 + 50 min (Lärling 20 (elever som har det som IV), NA20, SA20)

17.00-19.00 Komtek på bibioteket

13/5 Fredag
Reviderad slutversion GY-arb lämnas in för arkivering, gäller NA SA

13-15/5 Matteläger i Lund för 2 elever NA21

09.00- NP MA (åk9) del D 100min

 


Vecka 20


 

16/5 Måndag
Kulturskolan besöker oss i foaje´n

15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

17/5 Tisdag
09.00- NP Ma 3b (EK)+c (NA) del B, C,D.
B: 60 min
C: 60 min
D: 120 min

18/5 Onsdag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

19/5 Torsdag
09.00- NP Ma 1a del B, C,D. (Yrkes + Vård)
B: 60 min
C: 60 min
D: 120 min

11.15 informationsträff kring IMY vid Amfiteatern

20/5 Fredag
09.00- NP Ma 2b del B, C, D. (SA)
B+C: 120 min
D: 120 min

 


Vecka 21


 

23/5 Måndag
Sista dag att lämna in gymnasiearbeten till Carina för arkivering.

24/5 Tisdag
Klimat- och miljödag - utedag - hela skolan - Arrangörer STU åk3

25/5 Onsdag

26/5 Torsdag
Kristihimmelsfärdsdag

27/5 Fredag
Lovdag elev och lärare

 


Vecka 22


 

30/5 Måndag
15.40-17.00 Provtillfälle Daniel D sal 240

31/5 Tisdag

1/6 Onsdag

2/6 Torsdag

3/6 Fredag

 


Vecka 23


 

6/6 Måndag (Nationaldagen)

7/6 Tisdag

8/6 Onsdag
Inlämning av dator, enligt separat schema

9/6 Torsdag

10/6 Fredag
Avslutning åk 9, 1 och 2

11/6 LÖRDAG
STUDENT

 


Vecka 24


 

13/6 Måndag
Utvecklingsdag

14/6 Tisdag
Utvecklingsdag

15/6 Onsdag
Utvecklingsdag

16/6 Torsdag
Utvecklingsdag

17/6 Fredag
Utvecklingsdag

 


Vecka 25


 

20/6 Måndag

21/6 Tisdag

22/6 Onsdag

23/6 Torsdag

24/6 Fredag

 

 

 

- - - - - - - -

 

© 2017 Prins Wilhemgymnasiet. All Rights Reserved. Designed By JoomLead
Flens Kommun, Prins Wilhelmgymnasiet, 642 37 FLEN | Leveransadress: Violentorget 7 | Entréadress: Violentorget 5 | Telefon: 0157- 430 504 | E-post