Swedish Albanian Arabic Bulgarian Croatian Czech Dutch English Estonian French German Greek Persian Polish Romanian Serbian Slovak Slovenian Spanish Turkish

 Lektor Peter Martinsson tillsammans med stipendiaterna Hibatollah och Mouaz.Hibatollah Gamal Mohna och Mouaz Qutrieh som går i årskurs 1 på det naturvetenskapliga programmet tilldelas var sitt stipendium i Fysik som innebär att de får deltaga i Lise Meitner-dagarna i Fysik 16-18 november 2018.

På bilden lektor Peter Martinsson tillsammans med stipendiaterna Hibatollah och Mouaz. Lise Meitnerdagarna är en konferens för gymnasieelever med deltagare från hela landet som träffas i Stockholm där de får delta i föreläsningar med bl.a. nobelpristagaren i Fysik från 2004. Frank Wilczek fick pris för sitt arbete med den starka kärnkraften.

Länkar:

Lise Meitner-dagarna hemsida ->>

Lise Meitner-dagarna program-2018 ->>

PW Social